Eloksal Kaplama

Eloksal

Alüminyum profillerin zaman içersin de ve kullanım alanlarına bağlı olarak korozyon yapmasını kararmasını ve çürümesini önlemek, ömrünü uzatmak ve daha temiz ve estetik bir görünüm yüzey görünümü kazanması için yapılan aşındırma işlemidir eloksal kaplama.

Eloksal yüzey kaplama işlemi toz boyadan farklı olarak profillerin doğal yüzey görünümünü kaybettirmeden kalınlaştırmadan istenilen renk ve parlaklıkta yapılabilen elektrokimyasal bir işlemidir.

Üretilen ham alüminyum profiller ilk önce yüzey prüzlerinin giderilmesi ve daha parlak bir görünüm kazanması için polisaj işlemine tabi tutulur. Polisaj işlemi tamamlanan profiller yüzey artıklarından ve yağlardan kurtulması için yağ alma banyolarında temizlenir ve eloksal işlemine hazır hale gelir.

Mat eloksal ve ipeksi bir görünüme sahip olması istenen profiller ise eloksal işleminden önce yine farklı bir yüzey çözeltisi içersinde uygun sürelerce bekletildikten sonra eloksal işlemine alınır.

Eloksal işlemi kısaca elektrolit havuzlarına profillerin anot olarak daldırılmasından sonra anot ve katot arasından doğru akım geçirilmesi ile ortaya çıkan 10 ila 25 mikronluk yüzeylerin oksit kaplanmasıdır.

Bu oksidasyon sonrası profillerin yüzey türü ve rengi eloksal öncesi yapılan yüzey işlemlerine bağlıdır.

Ağırlık olarak beyaz, sarı, kahverengi, siyah olarak yapılan mat ve parlak eloksal işlemleri müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda farklı renklerde de yapılabilmektedir.

Alüminyum Profil