Elektrostatik Boya

Elektrostatik Toz Boya

Elektrostatik boya yada diğer adıyla toz boya kaplama işlemi solventsiz toz boya partiküllerinin özel araçlar ile elektrostatik yükleme yapılan profillerin yüzeyine püskürtülerek muntazam bir şekilde kaplanması ve fırınlanarak sertleştirilmesi ile gerçekleşir.

Elektrostatik toz boya klasik boyama yöntemlerinin aksine mikronluk kalınlıklarla profillerin ömrünü kısaltmadan istenilen renkte ve çeşitte uygulanabilen uzun ömürlü bir işlemdir.

Elektrostatik toz boya yapılacak alüminyum profiller ilk önce yıkama havuzlarında üzerindeki üretim artıklarından (yağ, toz, vb.) arındırılır ve kurumaya bırakılır.

Temizleme işlemi biten ürünler topraklama verilerek boyama alanına getirilir ve elektrostatik yükleme yapılan toz boya partikülleri özel tabancısı ve kuru hava ile bir gaz bulutu gibi yüzeylere püskürtülür.

Püskürtülen toz boya topraklanan profil yüzeylerini muntazam bir şekilde dağılır ve elektriksel etki ile her köşesi kaplanır.

Boya kaplanan profiller daha sonra fırınlanır ısınan boya polimerize olarak sertleşir ve dış etkenlere karşı dirençli bir hale gelir.

Statik Boyanın en büyük avantajı fazla püskürtülen boya toz halde bulunduğu için özel bir hava sistemi ile geri toplanarak kullanılabilir hale gelmesidir.

Ayrıca elektrostatik boya solvent içermediği için çevreye ve insan sağlığına zarar vermemektedir.

Elektrostatik Boya